Komenda Powiatowa

„CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!”

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W ramach akcji st. kpt. Tomasz Kosznik – koordynator do sprawa prewencji społecznej z Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim prowadzi w okresie jesienno-zimowym na terenie powiatu mińskiego pogadanki o bezpieczeństwie. Stara się przekazać jak najwięcej informacji zarówno dzieciom ze szkół podstawowych i średnich,  jak również osobom starszym, w jaki sposób ustrzec się przed czadem, jak prawidłowo dbać o stan techniczny urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, a także jak postępować w przypadku realnego zagrożenia pożarem.

Akcja ma na  celu uświadomienie ludziom jak ważne jest bezpieczeństwo. Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

W czasie licznych spotkań przedstawił zasadę działania czujki tlenku węgla i dymu, którego zadaniem jest wykrywanie stężenia tlenku węgla i dymu w otaczającym nas powietrzu i alarmowanie o tym poprzez uruchomienie sygnału dźwiękowego.

Ponadto w miesiącu grudniu 2018 r. na spotkaniach w szkołach z terenu powiatu mińskiego st. kpt. Tomasz Kosznik oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim, przekazali na ręce Dyrekcji kalendarze przygotowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej dla uczniów szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych z całej Polski.

Kalendarz zawiera szereg konkursów dotyczących opracowania hasła nawiązującego do bezpieczeństwa, scenariusza gry terenowej, kartki świątecznej pt. „Kartka od Strażaków” oraz spotu filmowego „Pożar w szkole – znam zasady bezpiecznej ewakuacji”. Wszelkie informacje na temat konkursów zostały umieszczone na stronie internetowej Komendy Głównej PSP oraz na odwrocie kalendarzy plakatowych na 2019 rok. Konkurs jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej p.n.: „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”.

Print Friendly, PDF & Email