Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 09.01.2017 r. do 15.01.2017 r.

W dniach od 09.01.2017 r. do 15.01.2017 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 12 zdarzeń, w tym 2 pożary, 9 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • W dniu 12.01.2017 r. w miejscowości Ostrów Kania miał miejsce pożar na poddaszu murowanego budynku mieszkalnego pokrytego papą. Osoby przebywające w budynku opuściły go o własnych siłach przed przybyciem na miejsce strażaków. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej od budynku prowadzeniu wewnętrznych działań gaśniczych w tym ugaszeniu palącego się łóżka i zdemontowaniu części wewnętrznego ocieplenia poddasza i sprawdzeniu budynku pod kątem występowania wysokiej temperatury przy użyciu kamery termowizyjnej. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do oddymiania i przewietrzania pomieszczeń oraz sprawdzono obiekt pod kątem występowania w nim gazów niebezpiecznych w tym CO (nic nie stwierdzono). W wyniku pożaru spaleniu uległa część poddasza. Uratowano pozostałą część budynku. W działaniach gaśniczych trwających ponad półtorej godziny brały udział 2 pojazdy i 7 ratowników PSP, 3 pojazdy i 14 ratowników OSP, policja i pogotowie ratunkowe.

ZATRUCIE TLENKIEM WĘGLA

  • W dniu 12.01.2017 r. do Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie od Dyżurnego Policji, że w Halinowie przy ul. Jana Pawła II w lokalu usługowym doszło do zgonu jednej osoby w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Po przybyciu na miejsce strażaków przystąpiono do sprawdzeniu pomieszczeń na obecność tlenku węgla. Wynik okazał się pozytywny. Jak się okazało sprawcą tego zdarzenia był przenośny piecyk na gaz propan-butan. Było to pierwsze w tym roku zdarzenia z tlenkiem węgla, jednak jak się okazało w tym tygodniu nie jedyne. W działaniach ratowniczych trwających niespełna godzinę brał udział 1 pojazd i 4 ratowników PSP oraz policja.

ZATRUCIE TLENKIEM WĘGLA

  • W dniu 13.01.2017 r. do Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie od Dyżurnego Pogotowia Ratunkowego z Siedlec, że w Mińsku Mazowieckim prawdopodobnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla jednej osoby w budynku mieszkalnym znajdującym się przy ulicy Świętokrzyskiej. Po przybyciu pod wskazany adres strażacy zastali w mieszkaniu na pierwszym piętrze dwoje ludzi. Kobiecie nic nie dolegało ale mężczyzna uskarżał się na zawroty głowy. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu budynku (poprzez otwarcie okien) i przekazaniu mężczyzny przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. W wyniku pomiarów powietrza w budynku ustalono że do zatrucia prawdopodobnie doszło podczas prowadzenia prac remontowo-naprawczych przy samochodzie osobowym znajdującym w garażu będącym częścią budynku. Strażacy zauważyli, że kratki wentylacyjne w całym domu były pozaklejane papierem. Stwierdzono również nieszczelność przewodu kominowego. W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, którą Zespół Ratownictwa Medycznego odwiózł do szpitala. W działaniach ratowniczych trwających niecała godzinę brały udział 2 pojazdy i 6 ratowników PSP oraz pogotowie ratunkowe.

ZATRUCIE TLENKIEM WĘGLA

  • W dniu 15.01.2017 r. do Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie od Dyżurnego Pogotowia Ratunkowego z Siedlec, że w Mińsku Mazowieckim prawdopodobnie doszło do zatrucia tlenkiem węgla dwóch osób w budynku mieszkalnym znajdującym się przy ulicy Siennickiej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że w karetce pogotowia znajdują się dwie osoby zatrute tlenkiem węgla i jest im udzielana pomoc medyczna. Oprócz poszkodowanych w budynku przebywała jeszcze jedna osoba, ale nie wymagała ona pomocy medycznej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu budynku (poprzez otwarcie okien). W pomieszczeniu kuchennym gdzie znajdował się piecyk gazowy, stwierdzono niedrożną kratkę wentylacyjną. W wyniku tego zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby, które Zespół Ratownictwa Medycznego odwiózł do szpitala. W działaniach ratowniczych trwających niecała godzinę brał udział 1 pojazd i 6 ratowników PSP oraz pogotowie ratunkowe.

Od początku 2017 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 46 zdarzeń, w tym:

  • 12 pożarów;
  • 30 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 4 alarmy fałszywe.

Apelujemy o ostrożność. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Wyposażajmy nasze mieszkania w czujki dymu i tlenku węgla!

Print Friendly, PDF & Email