Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 08.08.2016 r. do 14.08.2016 r.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim informuje, że w dniach od 08.08.2016 r. do 14.08.2016 r. na terenie powiatu mińskiego miały miejsce 32 zdarzenia, w tym 7 pożarów, 23 miejscowe zagrożenia oraz 2 alarmy fałszywe.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • W dniu 08.08.2016 r. w miejscowości Brzozowica gmina Dobre doszło do pożaru kompleksu budynków inwentarsko-magazynowych w zabudowie zagrodowej, w skład którego wchodziła obora i stodoła (pożarem objęte było poddasze murowanej obory pokrytej eternitem, murowana stodoła wraz ze składowanymi w niej płodami rolnymi i maszynami oraz dwie drewniane przybudówki do stodoły, w których składowane były płody rolne oraz drewno na opał). W wyniku pożaru poszkodowane zostały dwie osoby, niegroźnemu poparzeniu uległ ojciec właściciela posesji oraz ratownik Państwowej Straży Pożarnej. Przed przybyciem na miejsce ratowników właściciele ewakuowali z obory 3 byki, a ze stodoły przyczepę ze zbożem oraz podjęli nieudaną próbę gaszenia pożaru. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w pierwszej fazie podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się obiekty, jednego do wnętrza stodoły, drugiego na poddasze obory, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, przekazaniu poszkodowanych przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po dojeździe kolejnych jednostek straży pożarnych podzielono teren akcji na dwa odcinki bojowe ukierunkowane na zlokalizowanie i ugaszenie pożaru stodoły oraz działania skierowane na obiekt obory. Po zorganizowaniu zaopatrzenia wodnego podano dodatkowe 4 prądy wody, po dwa na każdy z odcinków bojowych. Zorganizowano koparkę oraz ciągnik rolniczy z ładowarką, które wykorzystano do usuwaniu płodów rolnych na zewnątrz obiektów i przewożeniu ich w wydzielone miejsce, w celu ich dogaszania. Wykonano niezbędne prace rozbiórkowe nadpalonych elementów konstrukcji więźby dachowej budynków w celu dogaszenia zarzewi ognia. Do dozorowania pogorzeliska pozostawiono zastęp OSP. W działaniach gaśniczych trwających prawie 10 godzin brało udział: 5 pojazdów i 15 ratowników PSP, 9 pojazdów i 37 ratowników OSP, Zespół Ratownictwa Medycznego, policja, wójt Gminy Dobre Pan Tadeusz Gałązka, Grupa Operacyjna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim w składzie Z-ca Komendanta oraz Naczelnik Wydziału Operacyjnego.

  • W dniu 08.08.2016 r. na ul. Warszawskiej w Kałuszynie doszło do zderzenia motocykla marki Honda z samochodem osobowym marki Seat Toledo. W wyniku zderzenia poszkodowany został kierujący motocyklem, który po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz opatrzeniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego został zabrany do szpitala w Mińsku Mazowieckim. Działania zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pomocy rannemu kierowcy motocykla do czasu przebycia na miejsce zdarzenia Zespołu Ratownictwa Medycznego. W czasie działań ruch na drodze krajowej nr 2 odbywał się w obydwu kierunkach bez utrudnień. W działaniach ratowniczych brały udział: 1 pojazd i 4 ratowników PSP, 1 pojazd i 4 ratowników OSP, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz policja.

  • W dniu 10.08.2016 r. w Kałuszynie na pasie drogi krajowej nr 2 w stronę Siedlec doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych marki: Skoda Octavia, Ford Galaxy, Seat Alhambra. Wszystkie osoby jadące pojazdami opuściły je o własnych siłach przed przybyciem na miejsce służb ratowniczych. Kierowcy Skody i pasażerowi Seata Zespół Ratownictwa Medycznego udzielił pomocy medycznej w karetce, a następnie poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala. Działania zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych wyciekłych z pojazdów oraz powiadomieniu zarządcy drogi GDDKiA. Podczas prowadzenia działań ratowniczych ruch na drodze krajowej nr 2 odbywał się wahadłowo. W działaniach ratowniczych brały udział: 1 pojazd i 6 ratowników PSP, 2 pojazdy i 11 ratowników OSP, Zespół Ratownictwa Medycznego, policja oraz pomoc drogowa.

Od początku 2016 roku na terenie powiatu mińskiego miały miejsce 1004 zdarzenia, w tym:

  • 302 pożary;

  • 624 miejscowe zagrożenia (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);

  • 78 alarmów fałszywych.

 

Print Friendly, PDF & Email