Komenda Powiatowa

Działania Straży Pożarnych od 08.02.2016 r. do 14.02.2016 r.

W dniach od 08.02.2016 r. do 14.02.2016 r. na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 20 zdarzeń, w tym 7 pożarów, 11 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • W dniu 08.02.2016 r. w budynku jednorodzinnym na ul. Tuwima w Sulejówku ze względu na brak drożności przewodów wentylacyjnych doszło do podtrucia tlenkiem węgla właściciela budynku. Po przybyciu na miejsce strażaków pomocy medycznej osobie poszkodowanej udzielał Zespół Ratownictwa Medycznego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu pomiarów stężenia substancji niebezpiecznych w obiekcie oraz przewietrzeniu budynku. Osoba poszkodowana po przebadaniu nie wymagała hospitalizacji. W działaniach ratowniczych trwających ponad godzinę udział brał 1 pojazd i 6 ratowników PSP, 1 pojazd i 6 ratowników OSP oraz pogotowie ratunkowe.
  • W dniu 09.02.2016 r. w miejscowości Choszczówka Stojecka (gm. Dębe Wielkie) 1 pojazd i 4 ratowników PSP oraz 3 pojazdy i 18 ratowników OSP ponad godzinę walczyli z pożarem traw i nieużytków rolnych na powierzchni ok. 1,5 ha.
  • W dniu 09.02.2016 r. w jednym z mieszkań wielorodzinnego budynku mieszkalnego na ul. Warszawskiej w Mińsku Mazowieckim doszło do podtrucia tlenkiem węgla cztero osobowej rodziny w tym trójki dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji osób w bezpieczne miejsce, wykonaniu pomiarów stężenia tlenku węgla w mieszkaniu jak i w wydychanym powietrzu domowników, udzieleniu osobom poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazaniu ich przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego oraz oddymieniu i przewietrzeniu mieszkania. W wyniku zdarzenia cała rodzina została przewieziona do szpitala. Jak się okazało śmiertelny tlenek węgla ulatniał się z przewodu odprowadzającego spaliny z piecyka węglowego ogrzewającego mieszkanie. W działaniach ratowniczych trwających niespełna godzinę brały udział 1 pojazd i 6 ratowników PSP oraz pogotowie ratunkowe.

Ze względu na zdarzenia jakie miały miejsce na terenie naszego powiatu w zeszłym tygodniu ponownie apelujemy o instalowanie przez domowników w pomieszczeniach gdzie znajdują się piecyki/piece oraz kominki czujników tlenku węgla, które mogą nas uchronić przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Od początku 2016 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 111 zdarzeń, w tym:

  • 47 pożarów;
  • 52 miejscowe zagrożenia (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów);
  • 12 alarmów fałszywych.
Print Friendly, PDF & Email