Komenda Powiatowa

INFORMACJA Z DZIAŁAŃ STRAŻY POŻARNYCH w 2015 roku

INFORMACJA ROCZNA

z działań straży pożarnych na terenie powiatu mińskiego w 2015 r.

W 2015 roku na terenie powiatu mińskiego miało miejsce 1608 zdarzeń, w tym: 808 pożarów, 710 miejscowych zagrożeń (pozostałe zdarzenia z wyłączeniem pożarów) i 90 alarmów fałszywych.

CHARAKTERYSTYCZNE ZDARZENIA

  • W dniu 08.02.2015 r. w miejscowości Choszczówka Dębska na Drodze Krajowej A2 doszło do uderzenia pojazdu marki BMW3 w metalowe bariery energochłonne. W skutek uderzenia rannych zostało 5 osób w tym jedno dziecko jadące w/w pojazdem. Wszystkie osoby poszkodowane popuściły pojazd o własnych siłach przed przyjazdem na miejsce strażaków. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy trzem osobom poszkodowanym, i przekazaniu ich przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego. Cztery osoby w tym jedno dziecko zostały przetransportowane do szpitala. W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy PSP oraz 1 zastęp OSP.
  • W dniu 16.02.2015 r. w miejscowości Dłużka (gm. Mińsk Mazowiecki) w jednorodzinnym budynku mieszkalnym doszło do zatrucie tlenkiem węgla pięciu osób. Działania strażaków polegały na pomocy przybyłym na miejsce zdarzenia Zespołom Ratownictwa Medycznego w przebadaniu poszkodowanych na obecność CO w wydychanym powietrzu specjalistycznym sprzętem oraz dokonaniu pomiarów na obecność CO w pomieszczeniach budynku zamieszkałego przez osoby poszkodowane. W wyniku osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala. W działaniach ratowniczych trwających prawie półtorej godziny brały udział 2 zastępy PSP.
  • W dniu 10 marca 2015 r. w okolicach miejscowości Długa Szlachecka (gm. Halinów) miał miejsce pożar traw i nieużytków rolnych. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnych pożarem objęta była powierzchnia 3 ha. Ze względu na trudno dostępny teren oraz sprzyjające warunki atmosferyczne, pożar w dalszym ciągu się rozwijał. W związku z powyższym na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały kolejne zastępy straży pożarnych z terenu powiatu mińskiego oraz jednostki Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z terenu m. st. Warszawy. Po dwóch godzinach od powstania pożaru 7 zastępom PSP i 9 zastępom OSP udało się ograniczyć rozprzestrzenianie pożaru i przystąpić do działań dogaszających. W wyniku pożaru spaleniu uległa powierzchnia ok. 18 ha. traw i nieużytków rolnych. Strażakom udało się zapobiec rozprzestrzenieniu się pożaru na większą powierzchnię. W działaniach gaśniczych trwających ponad cztery godziny brało udział 7 pojazdów i 23 ratowników PSP oraz 12 pojazdów i 57 ratowników OSP. Akcją dowodził między innymi Naczelnik Wydziału Operacyjnego mł. bryg. Artur Zalewski oraz Komendanta Powiatowy PSP w Mińsku Mazowieckim st. bryg. Jarosław Ufnal.
  • W dniu 26.03.2015 r. w Mińsku Mazowieckim miał miejsce pożar w drewnianym budynku mieszkalnym. Według uzyskanych informacji w czasie pożaru w budynku przebywała jedna osoba. Działania straży pożarnych ukierunkowane były przede wszystkim na ratowanie życia ludzkiego i polegały na lokalizacji oraz gaszeniu pożaru z jednoczesnym prowadzeniem poszukiwań osoby, która przybywała w tym czasie w budynku. Działania poszukiwawcze prowadzono przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej. W trakcie prowadzonych działań w jednym z pomieszczeń znaleziono ciało osoby, które ewakuowano z budynku. Obecny na miejscu zdarzenia zespół ratownictwa medycznego stwierdził zgon znalezionej osoby. Następnie po ugaszeniu pożaru zabezpieczono miejsce zdarzenia. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brały udział 4 zastępy PSP i 1 zastęp OSP.
  • W dniu 17.04.2015 r. przy ul. Mazowieckiej w miejscowości Wólka Mińska (gm. Mińsk Mazowiecki), podczas prowadzenia prac ziemnych koparką doszło do uszkodzenia linii przesyłowej gazu średniego ciśnienia. Działania straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu stref bezpieczeństwa przy użyciu specjalistycznych urządzeń pomiarowych, ewakuacji 12 osób w tym 3 dzieci z zabudowań znajdujących w strefie zagrożenia wybuchem, rozstawieniu 3 kurtyn wodnych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się uwolnionego gazu oraz wezwaniu Pogotowia Energetycznego w celu odłączenia energii na całej ulicy. Po usunięciu uszkodzenia przez Pogotowie Gazowe zezwolono osobom ewakuowanym na powrót do budynków. W działaniach ratowniczych trwających niespełna cztery godziny brały udział 4 pojazdy i 11 ratowników PSP, 3 pojazdy i 13 ratowników OSP oraz 1 pojazd i 3 ratowników Wojskowej Straży Pożarnej z Barczącej.
  • W dniu 12.06.2015 r. przy ul. Łąkowej w Mińsku Mazowieckim miał miejsce pożar składowiska odpadów tworzyw sztucznych przy budynku produkcyjnym, w którym prowadzony jest recykling tworzyw sztuczny. Działania straży pożarnych w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ograniczeniu rozprzestrzenienia się pożaru na całe składowisko i przylegający do niego budynek przemysłowy. Po dojeździe kolejnych jednostek pożar został ugaszony. W wyniku zdarzenia spaleniu uległa powierzchnia 200 m2 składowiska. Uratowano budynek przemysłowy oraz pozostałą część składowiska. W działaniach gaśniczych trwających ponad dwie i pół godziny brało udział 5 pojazdów i 11 ratowników PSP, 14 pojazdów i 69 ratowników OSP oraz 1 pojazd i 3 ratowników Wojskowej Straży Pożarnej z Barczącej.
Print Friendly, PDF & Email